«Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնության» հրավերով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 21-ին հանդիպել է Լաս Վեգասի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Լաս Վեգասում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Ադրուշան (Էնդի) Արմենյանը, Լաս Վեգասի Սուրբ Կիրակոս Հայ Առաքելական եկեղեցու հովիվ Հայր Սասունը, «Մելքոնյան համաշխարհային նախաձեռնության» տնօրեն Արսինե Շիրվանյանը, որոնք ելույթներ են ունեցել:
Ի տարբերություն հայաշատ Լոս Անջելեսի հայ համայնքի, թեեւ տեղի համայնքը սակավաթիվ է, այնուամենայնիվ, մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումն անցել է անկաշկանդ մթնոլորտում. Մխիթար Հայրապետյանին ուղղվել են բազմաթիվ հարցեր: Ներկաներից շատերի գնահատմամբ՝ իրենց համայնքն ինչ-որ չափով անտեսված է եղել, եւ այսօր իրենք ուրախությամբ են ընդունում Հայաստանի խորհրդարանի հանձնաժողովի նախագահին:
Մխիթար Հայրապետյանին ուղղված հարցերը բազմաբնույթ են եղել. դրանք վերաբերել են Հայաստանում հայտարարված տնտեսական հեղափոխությանը, ներդրումներին, անցումային արդարադատությանը, բնապահպանական խնդիրներին, կրթության ոլորտին, Սփյուռքի հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի ձեւավորմանը եւ այլն:
Լաս Վեգասի հայ համայնքն ունի երկու շաբաթօրյա դպրոց, երկու եկեղեցի եւ գործող շուրջ մեկ տասնյակ համահայկական կառույցներ:

21 февраля находящийся в США по приглашению “Всемирной инициативы Мелконян” председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян встретился с представителями армянской общины Лас-Вегаса.
На встрече присутствовали и выступили Почетный консул РА в Лас-Вегасе А.Арменян, пастырь местной Армянской Апостольской церкви Сурб Киракос Отец Сасун, директор “Всемирной инициативы Мелконян” А.Ширванян.
Армянская община Лас-Вегаса, в отличие от крупной лос-анджелесской, малочисленна, и, тем не менее, встреча   с несколькими десятками представителей прошла в   непринужденной атмосфере – М.Айрапетяну было задано множество вопросов. По мнению многих присутствующих, местная община в определенной мере проигнорирована, и сегодня они с радушием принимают председателя комиссии парламента Армении.
Заданные М.Айрапетяну вопросы касались объявленной в Армении экономической революции, инвестиций, переходного правосудия, экологических проблем, образовательной сферы, формирования офиса комиссара по делам Диаспоры и др.
В армянской общине Лас-Вегаса функционируют субботняя школа, две церкви и около десятка действующих панармянских структур.